Gerçek Transformers Robotlar

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Real Tranformers robotlar

3B yazıcı ile kartona basılan origami robotlar kendi kendine katlanarak hareket ediyor. Esnek polyester ve kartondan üretilen matifetli robotlar sayesinde montaj aşamasını ortadan kaldırıyor. Doğadaki örümceklerden esinlenen origami robotlar, çatışma bölgelerinde askerler için önkeşif yapacak, ayrıca doğal afetlerde arama-kurtarma çalışmaları yürütecek. Yeni robotlar polyester filme basılan esnek elektronik devrelerle kontrol ediliyor.

MIT ve Harvard Üniversitesi’nin iki ayrı koldan tasarladığı Transformer robotlar, 3B yazıcıda 20 dolara basılıyor. Pil takıldıktan sonra çicek gibi açılarak şekil alan robotlar hemen çevrede dolaşmaya başlıyor. Karton gövdeli ucuz robotlar yakın gelecekte herkesin kendi robot bekçisini basmasını sağlayacak. Bu robotlar evlerde haşere kontrolü yapmaktan, hırsızları gözetlemeye ve çöpleri temizlemeye kadar hemen her alanda kullanılacak. Evcil robotlar aynı zamanda çocuklar, hastalar ve yaşlılarla da ilgilenecek.

1980’lerde kullanılan “hafızalı materyaller” fırında ısıtıldığı zaman yıkanmış giysi gibi çekiyor ve yüksek sıcaklıkta rengini ya da şeklini değiştirmeden sertleşiyordu. Katlanabilir origami robotlarda bu materyallerden basılıyor ve forma girdikten sonra şeklini koruyor. Özel polyester film hem robotların karton gövdesini ıslanarak yırtılmaktan koruyor hem de robotu kontrol eden elektronik devre kartını oluşturuyor.

Araştırmacılar katlanabilir robotların çalışması için gereken elektronik devreleri 3B yazıcıda bastıktan sonra pilleri ve motorları taktılar. Piller takıldıktan 10 saniye sonra esnek polyerterle kaplı kat yerleri ısıtıldı ve robotların 3B şekil alması sağlandı.

Robotlar Sadece 15 cm

15 cm boyutundaki robotları basmak 20 dolara mal oluyor ama piller ve motorlarla birlikte maliyet 100 doları buluyor. MIT ekibinden Daniela Rus, “Bu yaklaşımı günlük yaşama taşıyabiliriz.” diyor. “Gelecekte robotların üretim maliyeti azalacak. Bugün 1 milyon dolara mal olan bir robotu yarın birkaç yüz dolara basabileceğiz.”

Harvard Üniversitesi ve Wyss Biyoloji Temelli Mühendislik Çalışmaları Enstitüsü’nden Profesör Robert Wood da aynı kanıda: “Origami katlama yöntemi ile vida ve cıvata kullanmaktan kurtuluyorsunuz. Robotlar katlanarak şekilleniyor ve bir anlamda kendi montajını yapıyor. Sonuçta preste çelik kalıp basmak yerine 3B yazıcıda kağıt robot basmak çok daha hızlı.” Ancak araştırmacılar işin başında olduklarını kabul ediyor. Öncelikle karton robotların pot yapmadan katlanması için tüm ince detayların ayarlanması gerekiyor. Ayrıca katlanma sırasında robotun kaç dereceye kadar ısıtılacağını dikkatle ayarlamak şart.

 

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...