Yazılım Mühendisliği Nedir, Ne değildir?

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

00

 

Geleceğin mesleği.

Söyleyeceklerim bu kadar. Herkesin söylediği gibi yazılım mühendisliği geleceğin mesleği ama asıl soru şu ‘ Hangi geleceğin?’

Önümüzdeki bir kaç paragraf bu meslek dalının geleceğin mesleği olup olmadığını tartışıcaz. Ben size şimdiden söyleyeyim Yazılım Mühendisliği geleceğin mesleği.

Son zamanlarda bilgisayar mühendisliğinin içerisinden türemiş olan bu meslek gün geçtikçe Türkiye’de de etkinliğini sürdürmeye devam etmekte. Özellikle Üniversiteye yerleşmek üzere olupta yerleşip yerleşememe arasında kalan genç arkadaşlarımızın kulağına sık sık gelen bu meslek aslında bilgisayar mühendisliğinin bir dalıdır. Fakat bilgisayar mühendisliğinin bir dalı olmasına rağmen 40 farklı iş alanına ve dala sahip olan bu meslek neden durmadan gündemde?

Ben size nedenini kısaca açıklayayım. Yaklaşık 20 yıldır ülkemizde var olan fakat daha yeni yeni gündeme gelen mesleğin bu hızlı artışın en büyük sebebi, hemen hemen hepimizin cebinde bulunan akıllı telefonlardır.

Abi adam oyun yapmış bir gün 50.000 dolar kazanmış.”Aslında her şey bu cümleyle başladı. Flappy Bird denilen oyunun çok hızlı bir şekilde yükselmesiyle gündeme gelen saygı değer mesleğimiz, her Türk gencinin hızlı bir şekilde para kazanma hayaliyle üniversitelerin kapısını çalmasıyla gündemdeki yerini korumakta.

 

 

Peki, nedir bu yazılım mühendisliği? Yazılım mühendisliği herkesin bildiğinin aksine durmadan kodlama ve programla yapılarak ömrün geçtiği bir meslek değildir. Tabii ki de programlama mesleğin çoğunluğunu kapsamakta fakat özellikle ülkemizde olan özgün yazılım üretme probleminden kaynaklı olarak yazılım mühendisliği bir çok sektörde çeşitli işler yapabiliyor. İsterseniz herhangi bir tekstil mağazasında masa başı bir mühendis olarak çalışabilir, ya da kendinizi geliştirip Amerika’da bir yazılım şirketinde çeşitli işler yapabilirsiniz. Mesleğin en can alıcı noktasıda bu zaten. Herkes mezun olup ülkeden gitmek istiyor.(Bunun kafasını hiçbir zaman anlamadım) Çoğu kişi ya ne yurtdışısı boşuna hayal kurmayın modunda takılıyor aslında bölümde. Tabii mezunlarımıza baktığımızda gerçekten başarılı olup yurtdışına gidenlerde yok değil.

Biraz önceki paragrafta anlattığım sadece bir çeşit yazılım öğrencisi. Diğer büyük kitle ise kendi işinin başına geçmek istiyor. Tabii durum böyle olunca da mezun olan herkes şirketimi kurcam ben diye takılıyor. İyi de bu kadar yazılımcı, bu kadar yazılım şirketi hele hele devletimiz çok fazla destek vermezken, hatta ve hatta ülkeye durmadan yabancı yazılım girişi sağlanırken, nasıl kolay para kazanılacak?

Hayır, hepsini geçtim beyefendi gelmiş birde ben kod yazmak istemiyorum diyor. Kod yazmak sıkıcı imiş. Bunu anlayabilen varsa birileri bana yardımcı olsun.

Peki, bir yazılım mühendisi ne gibi özellikler taşımalı?

En önemlisi İnglizce. Evet, çoğunuzun şu an da yazının sıkıcı olduğunu düşünmeye başladınız. Bunun sebebi ingilizce. Ülkemizde bir yabancı dil eğitiminin eksikliği bir çok sorununu beraberinde getiriyor. Yazılım mühendisliği bölümü hemen hemen her üniversitede 100% İngilizce olarak veriliyor. Arkadaşım bak tercih etmeden önce iyi düşün, bölüm 100% İnglizce diyor. Adam direkt balıklama atlamış, bunun ne demek olduğunu bile bilmiyor. Hepsini geçtim, senin öğrenmen gereken tüm yazılım dilleri zaten inglizce. Sen ingilizce olan bir yazılım dilini istediğin kadar türkçe anlat ne kadar başarılı bir anlatım olabilir ki? Tamam eğer programlamacı olacaksan bir şekilde işin içinden çıkarsın fakat bir yazılım mühendisinin ingilizce olmadan hayatını geçirmesi gerçekten zor.

02

Ne kadar asosyal bir bölüm olduğu varsayılsa da Yazılım mühendisliği insanlarla içice olan bir mühendislik türlerimizdendir. Bir kere mantıklı düşünürseniz bunun neden böyle olduğunu rahatlıkla anlarsınız. Sizin üreteceğinin yazılımı robotlar değil, insanlar kullanacak. ( Şimdilik ) Yapay zekalar ne kadar gelişmiş olsada üretilen yazılımların hemen hemen hepsi insan hayatını kolaylaştırmak için üretiliyor. Zaten bölümün çıkma noktası ve aynı zamanda üniversitelerde ana ders olarak verilen, Programlama ve Problem Çözme. Sizin, yazılım mühendisi olarak en büyük amacınız problem çözmek olacaktır. Problemden kastım ise, gerçek hayat problemleri gibi.

Yazı gittikçe uzamaya başladı. Ben de tam bu nokta da bu yazıyı tek bölüm olarak değilde bir yazı dizisi haline getirme kararı aldım. Bölüm veya yazı ile ilgili her türlü sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

 

Sonraki Yazı: Alan Turing Kimdir ve Ne yapmıştır?

Bilgisayarın babasını, 50 yıl boyunca MI6( İngiliz Gizli Servisi ) kaynaklarında sakladılar şimdi ise tüm gerçek karşımızda. Bu adamın ikinci dünya savaşının kaderini nasıl değiştirdiğini ve o günlerde yapmış olduğu teknolojik gelişmelerin günümüzü nasıl etkilediğini sizlerle paylaşacağız.

01

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page