En İlginç Adalar

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Dünyanın en ilginç adaları

 

Bulutlu Ada

Dünya'nın En ilginç Adası Lmtla Dmmu

 

 

 

 

 

 

 

Lmtla Dmmu adacığının üzerinde toplanan bulut kümesinin oluşturduğu bu çarpıcı fotoğraf, İtalyan turist And-rea Ricordi tarafından çekildi. Amatör fotoğrafçı, Faroe Adaları’nın başşehri Torshavn’dan gemiyle güneydeki Supuroy adasına giderken gördüğü manzaraya inanamadığını söyledi. 40 yaşındaki fotoğrafçı, “Güneşli ve pırıl pırıl bir hava vardı. Adacığın tam tepesinde toplanan bulut dışında hiç bulut yoktu. Bulut inanılmaz derecede alçaktaydı. Bu inanılmaz doğa olayını arkadaşlarıma göstermek için hemen fotoğraf çektim” diye konuştu.

Litla Dimun Adası’nın üzerinde yaz kış her mevsimde mutlaka bir bulut bulunuyor.Bulutlar tarafından sarılan ada bazen görünmez olurken bazen de üstündeki beyaz bulut bir şapka gibi görünüyor.

 

dunyanin-en-ilginc-adasi-faroe-adalari-litla-dimun-adasi-1289356

 

 

 

 

 

 

 

Toplam 250 dönüm olan ada denizden sadece 414 metre yüksekliğinde.Üst kısmı traşlanmış gibi düz olan adının etrafı keskin kayalıklarla çevirili. Adanın birbaşka ilginç özelliği de soyu tükenmiş olan yaban koyunlarının bu adada yaşamış olması. O koyunlar halen müzede sergileniyor.

 

Gaiola Adası

dunyanin-en-ilginc-adasi-faroe-adalari-litla-dimun-adasi-1416754

 

 

 

 

 

 

 

Gaiola Adası’nın güzel görüntüsünün altında ise bir lanet yatıyor…
Lanetli adanın ünvanı ise 1920’lere kadar dayanıyor. Adaya ilk yerleşenlerden İsviçreli Hans Braun’ın kaderide pek iyi gitmemiş bu konuda…
 

 
dunyanin-en-ilginc-adasi-faroe-adalari-litla-dimun-adasi-1416753

 

 

 

 

 

 

Birkaç yıl adada yaşadıktan sonra cesedi bir halıya sarılı halde bulunur. Birkaç ay sonra ise eşi denizde boğularak hayatını kaybeder.

Adadaki ölümler bu isimlerle sınırlı kalmaz.
Adanın bir sonraki Alman sahibi Otto Grunback ise ani bir kalp krizi sonucu adadaki evde hayatını kaybeder.
Adanın bir diğer talihlisi ise Baron Karl Paul Langheim olur. Çok zengin olan bu baron ise ekonomik iflasın eşiğine gelir…
Gianni Agnelli adanın yeni sahibi olmasıyla akrabaları birer birer ölmeye başlar. Oğlu ise fidyeciler tarafından kaçırılır. Adanın son sahibi Gianpasquale Grappone ise cinayetten suçlanır ve hapse atılır. Öldürdüğü 2 kişi ise adanın karşısında kıyıda bulunan komşularıdır.
Yıllar boyu bu kötü haberler turistlerin bu güzel adaya akınını durduramaz. Avrupa’nın en lanetli yerlerinden biri ve dünyanın enleri arasına giren Gaiola Adası bugün doğal güzelliğiyle hala göz kamaştıran bir cennet parçası.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...