Nasılmış: Bilgisayarınızı Daha Güvenli Hale Getirin

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Hepinize merhaba arkadaşlar. Çağımızın teknolojilerini sonuna kadar kullanmaktayız, fakat yeteri kadar güvende miyiz bilmiyoruz. Bilgisayarlarımızda binlerce fotoğraflarımız, müziklerimiz ve videolarımız var. İnternette onlarca, yüzlerce belki de binlerce hesabımız var. Alışverişi internetten yapıyoruz, kişisel bilgilerimizi internette tutuyoruz. Peki yeterince güvende miyiz ? İşte bugünün konusu bu ve size nasıl daha güvenli bir ortam sağlayacağınızdan söz edeceğim.

 

Cartman antivirüs

Olmazsa Olmaz Güvenlik Duvarımız

Güvenlik duvarı derken size Windows Güvenlik Duvarı‘ndan bahsetmiyorum. Gerçek bir anti virüs yazılımından söz ediyorum. Eset SmartSecurity serisini öneririm. (Son sürüm olmasına özen gösterin.) Bilgisayarınıza internetten bulaşabilecek virüsleri otomatik algılayıp siler. Bulaşmış virüsleri karantinaya alır. Takılan USB/SD benzeri bellek işlevi gören aygıtları tarar ve içlerini temizler. Yani bilgisayarınıza tam bir güvenlik ortamı sağlar. Bu nedenle bilgisayarınızda muhakkak bulundurmanız gereken yazılım türüdür. Ücreti yüksek mi geldi ? Bilgisayarınızın hızını ve şifrelerinizin önemini size hatırlatmak istiyorum. Üşenmeyin, bir tane edinin.

cartman mail

O Mailde Virüs Var

Arkadaşlar, mail kutumuza gelen gereksiz mailleri kesinlikle açmıyoruz. İçlerindeki ne olduğunu bilmediğimiz reklamlara tıklamıyoruz. E-posta yoluyla pek çok virüs dağıtılıyor hâla. Yine burada anti virüsler devreye giriyor ve size e-posta koruması da sağlıyorlar.

pishing

Pishing Diye Bir Şey Varmış O Ne

Pishing, size birisinin adından posta atan başka şahısların yaptığı iştir. Yani kılık değiştirir, size banka, mağaza gibi mesaj gönderir. Daha sonra da der ki sizin bilgilerinizi güncellememiz için bu formu doldurmanız gerekir. Açtığınız sitedeki form gayet güzel bir şekilde dizayn edilmiştir ve siz de güvenirsiniz. Fakat unutmayın, hiçbir banka sizin bilgilerinizi güncellemek için şifrenizi tekrar girmenizi istemez. Bahsettiğim şeyi İnternet Bankacılığı ile karıştırmayın. Bilgi güncellemesi başka, banka hesabına girişte internet bankacılığı girişi başka. Siz formu doldurduğunuz sitenin, gerçekten o banka sitesi olduğuna emin olun yeter.

cartmanreklam

Reklam Engelleyici Yazılımlar

Arkadaşlar reklam engelleyici olarak tanıtılan yazılımları kullandığınız zaman, belli bir müddet sonra kendi reklamlarını yayınlamaya başlayacaklar. Yani asıl site sahiplerinin reklamlarını gizleyip, kendi reklamlarını koyup para kazanıyor bu şahıslar. Ad-Block yazılımlarını, bilgi güvenliğiniz ve kullanım rahatlığınız açısından kesinlikle önermiyorum. Özellikle tarayıcılarınıza eklediğiniz ek yazılımları kurarken dikkatli olun.

 

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...