Assassin’s Creed Unity – İnceleme

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Assassin's Creed Unity Screenshot 1

 

Sonunda istediğim bu başlığı atabildim. Öncelikle diğer oyunlardan çok daha farklı (Özellikle Assassin’s Creed 4: Black Flag‘ten) bir oyun geliyor. Sebebi, Brotherhood‘u yapan ekibin bu oyunu yapmış olması. Nasıl yani ? Sene 2010, Brotherhood’un yayınlandığı sene, aynı ekip Unity’nin yapımına başlamıştı. Bu tarihe kadar aynı oyun ve senaryo geliştirildi ve yılların emeği olan bu oyun ortaya çıktı.

Gelelim oyunun konusuna, oyun Fransız Devrimi‘nde geçiyor. Yani kanlı çatışmaların, gelecekle geçmişin kavgasının yaşandığı bir döneme. Önceki oyunlarda da olduğu gibi tarihsel kişiler olmazsa olmaz. Ayrıca oyun Paris‘te geçiyor. Ve sizi sevindirecek bir haberim var, oyunun harita büyüklüğü, Assassin’s Creed III‘ün harita büyüklüğünün hemen hemen 2 katı. Haritadan bahsetmişken, içlerine girilebilen evler, yer altı mağaraları ve mezarlıklar oldukça fazla.

Assassin's Creed Unity Screenshot 3

Her şey iyi güzel de biz kimiz arkadaş ? Evet yine yeni bir karakterle tanışacaksınız. Arno Victor Dorian yeni  yeni gelişen bir suikastçi kardeşimiz. Yani oyunun başında her şeyi bilen olarak değil, genç ve tecrübesiz olarak başlayacağız. (Ezio‘da olduğu gibi) Nereli olduğu konusuna gelince -pek bileceğinizi sanmıyorum ama- Versailles. (Tamam biliyorum gereksiz bir bilgiydi.)

Bir yenilik var ki, bu gerçekten çok iyi, oyunda Co-Op modu açıldı. Nedir co-op modu ? Sen şehirde rastgele gezerken, aynı oyunu oynayan başka bir arkadaşını şehirde hayalet olarak görebiliyorsun. Eğer istersen onun görevine girebiliyorsun ve onunla beraber oynayabiliyorsun. (O kişinin kabul etmesi lâzım.) Aynı anda 4 kişi co-op oynayabiliyor ve herkes kendini Arno olarak görecek ancak arkadaşlarını başka Assassin karakterleri gibi görecek. Senaryo görevlerine co-op kapalı, onu kendiniz oynayacaksınız elbette. Sözünü ettiğimiz görevler sadece yan görevler.

Assassin's Creed Unity Screenshot 2

Oyunun yapay zekası inanılmaz gelişmiş durumda. Aynı anda 1000 karakteri oyun motoru kendi yönetiyor. Yani şehir bayağı bir kalabalık. Önceki oyunlarda aşağı doğru inmek yıllarımızı alırdı, hatta ellerimizi bırakıp tekrar tutunma tekniğiyle hızlı hızlı inmeye çalışır ya da samanlık, dere falan arardık. Artık binadan hızlı bir şekilde inebiliyoruz. Freerunning ve parkour sistemi oyun içinde ciddi anlamda geliştirilmiş.

Oyunda eşya alma, silah değiştirme ve bir sürü araç gereç alma olayı mevcut. Yani karakteriniz oyunun verdiği değil, sizin oyundaki parayla geliştirdiğiniz karakter olacak. RPG oyunlardaki yetenek puanı ile yetenek açma, kombo açma mevzusu da gündeme gelmiş. Kendi karakterini kendin dizayn et.

Karakteriniz bir süre olduğu yerde sabit durunca, gideceğiniz hedefler falan otomatik şekillerle belli oluyor. Yani TAB tuşuyla harita açmaya ölüm ! Şimdi size bir haberim var sıkı durun. Düşmanların yapay zekası, hiç olmadığı kadar iyi. Yani size nefes aldırmayacak cinsten güçlüler. Ne kadar sıkı Assassin olduğunuzu onlara göstermelisiniz.

 

Çıkış Tarihi: 28 Ekim 2014

Platformlar: 

Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

İnceleme

  • Oynayış10
  • Atmosfer / Eğlence10
  • Ses / Müzik9
  • Oynama Süresi10
  • Grafikler10
  • 9.8

    Score

    Şu zamana kadar çıkmış olan Assassin's Creed oyunlarının en iyisi. Önceki oyunları oynamayanlar varsa da bu oyunu oynayacaklar. Şehir inanılmaz, mimari mükemmel ve yapay zeka en iyi durumunda.Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...