Sherlock Holmes: Crimes & Punishments – Oyun İncelemesi

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook2Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Sherlock Holmes

Dedektif gibi düşünmek ! Belki de pek çoğumuzun hayalidir, dedektif olmak. Şu zamana kadar çıkan dedektif oyunları sayılıdır ve pek çoğu başarılı olamamıştır. Peki Sherlock Holmes: Crimes & Punishments bu konuda başarılı olacak mı ? Dilerseniz önce konusuyla başlayalım. Oyunda 2 roman birleştirilmiş, Sherlock Holmes ve Suç ve Ceza. 19. yüzyıldaki İngiltere’deyiz, karakterimiz Sherlock Holmes ve tehlikeli görevler bizi bekliyor. Oyun sırasında dedektifçilik yaparken oyunun akışındaki en büyük unsur bizim düşünce biçimimiz. Yani oyun size dedektif gibi düşünmeyi de öğretiyor. Elbette ki bunun için iyi bir İngilizce de lâzım.

Sherlock Holmes

Dikkatimi çeken bir şeye değinmek istiyorum. Sherlock Holmes hepimizin de bildiği gibi karşısına çıkan her insanın özelliklerini inceler ve bir çıkarımda bulunur. Oyunda elbette ki bu ayrıntı olmalıydı. Evine gittiğimiz kişilerin evlerini, giyimlerini ve eşyalarını inceliyoruz. Ve bu kişinin karakter analizini yapıyoruz. Ve incelediğimiz eşyalarla, kişinin karakteri hakkında çıkan seçeneklerden biz seçiyoruz. Bu bizi sonuca daha da yakınlaştırıyor.

sherlock-holmes-crimes-punishments-ps4-2

İnsanların hikayelerini dinleyip, kimin yalancı kimin doğrucu olduğuna biz karar veriyoruz. Ve tabi ki yardımcımız, Dr. Watson yine yanımızda. Oyundaki tiplemeleri inceledim, daha önce çıkan Sherlock Holmes film ve dizilerindeki hiçbir oyuncuya benzetilmemeye çalışılmış. Bunun yerine Sherlock Holmes romanlarındaki karakterin üzerinde durulmuş ki bu güzel. Oyun ciddi anlamda diyalog ağırlıklı ve bu İngilizce’nizi geliştirecektir ya da Türkçe yama bekleyebilirsiniz. Videoda da izleyebileceğiniz gibi, suçlu olduğuna karar verdiğimiz kişiler üstüne oyunlar kurup, o kişiyi tuzağa çekmeye çalışıyoruz.

Polisler tüm davalarını çözdüğümüz için bizden nefret ediyorlar. Ancak yine de bize yardım etmeden duramıyorlar. İnasnları şaşırtmaktan zevk alanlar ve gizemi sevenlerin çok sevecekleri iyi bir oyun.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook2Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

İnceleme

  • Oynanış7
  • Atmosfer / Eğlence7
  • Ses / Müzik6
  • Oynama Süresi7
  • Grafikler7
  • 6.8

    Score

    Dedektifçilik oyunu olması güzel, ancak piyasadaki diğer oyunlarla karşılaştıracak olursak, oyuncusunun pek az olacağını söyleyebilirim. Ancak yine de oynayacağım tabi. :)



Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...