The Sims 4 – Oyun İncelemesi

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook3Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

the sims 4 party

The Sims serisinin son çıkan oyunu The Sims 4 ile karşınızdayız ! The Sims oyunlarının hepsini küçüklüğümden beri oynamaktayım. (The Sims 3’ü oynamadım ama eminim güzeldir.) O nedenle ben oyunun özelliklerinden bahsederken şaşırdığım şeyleri vurgulayacağım, ne şaşırıyorsun Sims 3’te de vardı zaten diyebilirsiniz. Neyse ben oyundan bahsedeyim size en iyisi. Karakter yapılanması inanılmaz iyi. Eş dost akraba doldurdum doluşturdum oyuna. Bir mahalleyi komple kapattık resmen. Aynı evde 3 kişiden fazlasını almayın derim, gerçekten çekilmiyor arkadaş. 4 adam oldu mu evde, ev de küçük ise oyun harbiden zorlaşıyor. Oyunun içinde yer ve bilgisayar kavgaları istemiyorsanız ya birey sayısını düşük tutun ya da evi genişletin.

sim karakter yapılandırması

Gelelim karakter yapalandırmasına. Yüz hatlarından tutun, düğünde ne giyeceğine kadar çeşit çeşit kıyafet ve aksesuar ayarlayabiliyorsunuz. Mesela videoda adamıma meksika şapkası taktım ben. Gözlük de var, tam bir Meksikalı oldu. Karakterlerinizin özelliklerini ve yeteneklerini ayrıntılı bir biçimde ayarlayabiliyorsunuz. Oyunda 2 karakter yaptım, ancak birini çocuk diğerini de genç yapınca oyun bana dedi ki bunlara bakacak şahıs lazım, onun için başıma bir anne bir de baba attı. Yani korktuğum şey oldu evde 4 kişi olduk. Neyse, anneler babalar işlerde çalışıyorlar, çocuklar ise okullarına gidip geliyorlar. Çocuklarımızın başarı durumlarına göre ekstra ders çalıştırabiliyoruz ve her gün mutlaka ev ödevi alıyoruz. Anne ve baba da işe dümdüz gelip gitmiyor. Kariyerlerinde ilerlemeleri için bazı görevleri başarmak zorundalar. İnternetten belirli blogları takip etmek gibi ya da o işin kitabını okumak gibi.  Karakterlerinizi kişisel olarak geliştirmezseniz kariyerlerinde ilerleyemezler. Ayrıca okuldayken veya işteyken karakterinize “work hard” diyebiliyorsunuz. Yani yoğun çalış diyorsunuz. Ama bu tabi ki akşam eve sinir stres ve mutsuzluk olarak dönüyor. Ben en iyi çözüm olarak bilgisayarı öneriyorum. Aldım eve 2 tane bilgisayar, yoğun iş temposunda deliren bireyleri doğrudan mutfağa, oradan da bilgisayara alıyorum.

Bilgisayarın içinde kategoriler artmış. Artık hackerlık yaparak para kazanmak bile mevcut oyunda. Balık tutabilirsiniz, sokakta dolaşanlarla konuşabilirsiniz, arkadaş olup cep telefonunuzla evlerinize çağırabilirsiniz. Cep telefonu demişken, her sim’in bir akıllı telefonu var. Bu akıllı telefonları oyun oynamakta, internette gezmekte ve hatta iş bulmakta bile kullanabiliyorsunuz. The Sims’in önceki oyunlarına göre çok daha gelişmiş bir oyun olduğu kesin, fakat kötü bir haberimiz var. Sims 4’te havuz yok.

sims_4_emotions
Oyun içi karakter yeniliklerinden de bahsetmek istiyorum bunların yanında. Karakterimizin o anki ruh halini görüyoruz. Ve karakterimizin istediği şeyleri yaptıkça karakterimiz mutlu oluyor. Mesela birisiyle konuşmak istiyorsa onunla konuşturuyoruz ya da bilgisayara geçmek istiyorsa bilgisayara geçiriyoruz. Tüm bunlar karakterimizin kafasının üstünde aynı anda maksimum 3 balon olacak şekilde çıkıyor. Sims 4’ün grafikleri gerçekten iyi. Önceki grafikleriyle kıyaslanacak olursa, ciddi anlamda iyi bir oyun olmuş. Sims 4’ün yapay zekasının Sims 3’e göre çok daha iyi olduğu söyleniyor. Karakterler gerçekten zeki ve yapmaları gerektiği şeyleri nasıl yapacaklarını biliyorlar. (Mesela tabakları yerde bırakmıyorlar.)

Sims 3’teki bir özellik geliştirilmiş, simlerimiz işlerini yaparken bir yandan muhabbet edebiliyorlar. Oyun oynarken, ödev yaparken, yemek yerken bir yandan muhabbet edebilir ya da televizyon izleyebilirsiniz.

Çıkış Tarihi: Çıktı
Platformlar:
PC
MAC

 

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook3Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

İnceleme

 • Oynanış8
 • Atmosfer / Eğlence8
 • Ses / Müzik7
 • Oynama Süresi10
 • Grafikler7
 • 8

  Score

  Sims 4'te neler yok ?
  - İtfaiyeciler yok.
  - Bebekleri eğitme dönemi yok.
  - Havuz yok.
  - Eşyalar azaltılmış.
  - Araba, garaj falan yok.
  - Tüm mahalleyi göremiyoruz. The Sims 2'deki gibi sadece ev ve çevresindeki aynı sokağa ait evler.

  Sims 4'te neler var ?
  + Duygular özelliği
  + Geliştirilmiş yaratım ekranı
  + Ayrıntılı ev yapımı
  + Yapay zeka iyileştirmeleri
  + Sim'lerin birden çok işle uğraşabilmesi
  + Bilgisayara verilen önemSiteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...