Karbonhidratın Yenmesi İçin 8 Sebep

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

karbonhidrat-alimi-2

 

 

Enerji, kas gelişimi ve çalışkan bir beyin için nişastalı gıdaları tüketmelisiniz. İşte öğünlerinizde mutlaka bulunması gereken karbonhidratın faydaları.

 

Proteinin kas inşa ettiği doğru fakat protein tek başına yeterli değil. Yani sürekli ızgara tavuk yiyerek kaslarınızı doğru bir şekilde besleyemezsiniz. Antrenman sonrasından bitkin hissediyorsanız, karbonhidrat yoksunluğu çekiyorsunuz demektir. Karbonhidratlar ruh halinizi iyi tutmakta n saçlarınızın dökülmesini önlemeye kadar, günlük hayat için faydalı pek çok görevi de yerine getiriyor. Amma konuştum be neymiş faydaları anlatalım artık…

 

1. Şekeri Sabit Tutar

Vücudunuz, kullanılmamış şekerin bir kısmını karaciğer ve kaslarınızda glikojen olarak depolasa da gerisini yağa çeviriyor. Ancak yulaf, fasulye ve tam tahıllı ekmek gibi glisemik indeksi düşük karbonhidratlar, kan şekerinde sabit bir artış için yavaş yavaş çözülüyorlar. Böylece yağa dönüşme işlemini atlamış oluyorlar. Yani sonuç olarak günlük kalori tüketiminin 3’te 1’i karbonhidrat olacak arkadaş. Peki ne kadar demek bu ? 4 dilim ekmek ve 2 sandiviç bu kadar kaloriye bedel.

 

2. Sindirimi Kolaylaştırır

Düşük karbonhidratlı beslenme düzeni, kötü nefes kokusuna ve düşük enerjiye neden oluyor. Ancak asıl laneti kabızlık. Sebebi ise şu; karbonhidratlar tek lif kaynağımız. Sindirim sistemimizdeki maddelerin hareket etmesini sağlayan fiziksel bir kütle oluşturuyorlar. Bu sistemin sağlıklı çalışması için en iyi aracınız kepek. Bir kâse kepekli musli (bir b*ka benzemiyor) 10 gram lif içerir, bu günlük ihtiyacınızın yarısı demektir. Kas istiyorsan yiyeceksin arkadaş.

3. Dayanıklılığı Arttırır

Yoğun bir antrenman programınız varsa, düşük glisemik indeks kuralını geçici olarak unutun. (Şekerli yiyecek diyeti) Şekerli karbonhidatlar ani bir enerji vuruşu yapar. 60 dakikayı geçen herhangi bir aktivite için saatte 30-60 gram karbonhidrata ihtiyacınız var. Ne demek oğlum 30-60 gram ? Örneğin bir muzda 36 gram var.

 

4. Enfeksiyonla Savaşır

Karbonhidrat yönünden yetersiz diyetler, kortizol hormonunun uçmasına neden oluyor. Stres hormonu bağışıklık sisteminizi zayıflatarak hastalıklara davetiye çıkarır. Bu durumda yardımımıza patates koşuyor. İçeriğindeki bağışıklık sistemi güçlendirici beta karoten ile rahat bir nefes alabilirsiniz. Ayrıca bu kortizol hormonu, cinsel iktidarsızlık sebebi he unutmayın.

 

5. Kas İyileşmesini Hızlandırır

Antrenman sonrası alınan karbonhidrat, insülin salınımına yardımcı oluyor. Böylece metabolizma hızlanıp, kas inşa eden bir sürece giriliyor. Ancak karbonhidratın yanında protein ve yağ da almanız gerekiyor. Tam da bu yüzden üçüne de sahip olan çikolatalı sütler, en iyi antrenman sonrası içecekleri arasında yer alıyor.

 

6. Tansiyonu Düşürür

Et tansiyonu fırlatırken, sebzeler düşürüyor. Tam tahıllı gıdaların hipertansiyonu yüzde 19 oranında düşürdüğü ortaya çıktı. Tansiyonunuzu kiona yiyerek düşürebilirsiniz. 80 gramında, kan damarlarını genişletmesi için ihtiyaç duyduğunuz günlük magnezyum miktarının yarısı bulunuyor.

 

7. Sağlıklı Saçları Korur

Aldığınız ekstra enerji saç foliküllerinizi de besliyor. Altı ay boyunca düşük karbonhidrat ya da yağ diyeti yapan iki gruptan ikincisinde saç dökülme vakaları yüzde 24 daha düşük çıktı. Keramet, karbonhidrat takviyeli mısır gevreklerinde olabilir. Sadece 50 gram mısır gevreği, hücre gelişimi için günlük ihtiyacınız olan folik asidin tamamını veriyor.

8. Benyi Güçlendirir

Kan şekeriniz düşük olduğu zaman beyniniz yeterli glikozu alamaz. Bu yüzden güçsüz ve halsiz düşersiniz. İyi haber ise beyninizi canlandıracak şeyin meyve sepetinde olması. Bilim insanları, karbonhidrat zengini üzümsü meyvelerin beyindeki oksidatif hasarı azalttığını keşfetti. Örneğin yabanmersinli bir smoothie içeceği, beş saate kadar konsantrasyonunuzu yüksek tutabilir.

 

Günlük Karbonhidrat Tüketimi Ne Miktarda Olmalıdır ?

Karbonhidratların faydalarını anlattık. Ancak gereğinden fazla tüketirseniz, bel bölgenizin yağlanacağını da unutmayın.

Hafif Aktivite (günde 1 saatten az) 4-5 gram*
Hafif-Orta (günde 1 saat) 5-6  gram*
Orta (günde 1-2 saat) 6-7 gram*
Orta-Ağır (günde 2-4 saat) 7-8 gram*
Ağır (günde 4 saatten fazla) 8-10 gram*

*Vücut ağırlığınızın her bir kilogramına karşılık almanız gereken karbonhidrat miktarı

 

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...