Kardiyo Kilo Vermek İçin Zaman Kaybıdır (Koşu Bandı v.b.)

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook18Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Merhaba arkadaşlar, konumuz kilo vermek istenirken yapılan en büyük hatalarla ilgili. Sadece kardiyo yaparak veya sürekli kardiyo yaparak kilo vermeye çalışan arkadaşlarımız var. Bunun için önce sizlere biraz kardiyodan bahsedelim…

Kardiyo Ne Sıklıkla Yapılmalı ?

Tamamen hayatınızdan çıkarmayacaksınız elbette, fakat haftada 2 gün 15-20 dakikalık bir kardiyo egzersizi yeterli olacaktır. Bu konuda bayanlar daha çok yanılgıya düşüyorlar; gym, koşu bantları, bisikletler aracılığıyla kilo vermeye çalışıyorlar. Fakat zaman kaybediyorlar ve hedeflerinden daha da uzaklaşıyorlar.

Peki Neden Zaman Kaybı ?

Bunun için Kardiyo yapan ve Ağırlık Çalışan adında 2 ayrı bayanı ele alacağız. 2 bayan ve 70’er kilolar. Kilo vermek istiyorlar. 10’ar kilo kaybediyorlar; biri sadece kardiyo yaparak, diğeri ağırlık çalışarak kaybediyor.

Kardiyo yapan 10 kilogram verirken 5 kilogram yağ, 5 kilogram kas kaybediyor. Eğer bu kilogram çok kısa sürede (örneğin 2 ay) verilirse, kas kaybı daha da büyük olur.

Ağırlık çalışan 10 kilogram verirken 8 kilogram yağ, 2 kilogram kas kaybeder.  Çünkü ağırlık çalışırken, aynı zamanda kas kütlesini de muhafaza eder.

Not: 1. Rakamlar ortalama değerlerdir, diyetlerin de etkisi bu rakamlar üzerinde mutlaka bulunmaktadır. Örneğin daha çok protein alan birisi, daha çok kas onaracağından, kas kaybı düşer.
2. Ağırlık çalışmaktan söz ederken, 1 kg ağırlıkla 50-60 dumbbell curl yapan bayanlardan söz etmiyoruz. Zorlanıp, terlenerek yapılan ciddi ağırlık çalışmasından söz ediyoruz.

1 kilogram kas saatte 2,5 kalori yakar. Örneğimizde 3 kilogram kas fazlasından söz ettiğimizden, saatte 7,5 kalori yakacaktır. 3 kilogram kas önemsiz gibi gelse de bazal metabolizma hızını arttıracağı için, yattığınız yerden yaktığınız kalori de artacaktır. Bu oran 24 saatte  hesaplanırsa, 180 kaloriye denk gelir. Eğer bunu 1 sene için hesaplarsak, 65,700 kaloriye denk gelecektir. Yani bu kas kütlesi size yattığınız yerden yılda 9 kilogram yakmanızı sağlar.

 

popo

 

 

Bayanlar popoya da önem vermektedir. Bu nedenle bu bölgenin nasıl göründüğü de önemlidir. Şekilde de görebileceğiniz gibi, yağlı popo spor yapmayan bir bayana ait olsun. Yağsız ve kassız dediğimiz ise kardiyo yapan, kaslı dediğimiz ise ağırlık çalışan bir bayana ait.

Victoria’s Secret modellerine özenen bayanlar, onların kardiyo yapmadıklarına emin olabilirsiniz. Diyet programları ve ağırlık çalışmalarıyla o vücutlara sahipler. Bu nedenle kaslarınızı kaybetmeyin, ağırlık çalışmaya önem verin. Kütle kaybetmek için kardiyo yapmak, ısınmak için sobada para yakmaktan farksızdır. Bayanlar tıpkı erkekler gibi çalışabilirler. Kas inşası erkeklerde bile çok zor iken, kadınların kaslanmaktan korkmasına gerek yoktur.

Herkese bol şans 🙂

Kaynak Savaş Cebeci’nin videosu:

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook18Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...