Kusursuz Diyet Hastalığa Sebep Oluyor

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

form

Günümüzde, git gide daha çok insan sağlıklı olmak için diyetini baştan aşağı değiştirirken, besin piramidindeki kategorilerin yarısını doğrudan atlıyor. Bazı durumlarda aşırı kontrollü yeme bir zorlanmaya (kompulsiyona) dönüşüyor ve sizin için zararlı bir şey yeme kaygısı bile insanı felç ediyor. Ortaya çıkan bu yeni yeme bozukluğuna doktorlar ortereksiya adını veriyor. Yakın tarihli bir vaka çalışması ortoreksiyayı biyolojik bakımdan saf ve sağlıklı beslenmeyle ilişkili patolojik bir saplantı olarak nitelendiriyor. Kuzey Colorado Üniversitesi‘nde psikolog ve bu çalışmanın eş yazarı olan Thomas Dunn, nasıl anoreksiyanın ardında şişman olma korkusu varsa, ortereksiyanın da sağlıksız olma korkusundan oluştuğunu söylüyor.

Bunun dışında böylesi sıkı diyetlerde, temel besin eskiklikleri ortaya çıkabiliyor. Örneğin sadece yeşil yapraklı besinler yiyen bir insandan söz edersek, diğer besinlerden alamadığı vitamin ve mineraller, yeşil yapraklılardan aldıklarını da kullanamamasına sebep oluyor. Yani farklı besinler birbirinin vitamin ve minerallerini vücut içinde çözmeye yardımcı oluyor. Bunların hepsi, kemiklerdeki kırılganlıktan tutun, hormonal değişikliklere kadar giden sorunlar yaratıyor. Psikolojik olarak ise, kemikleşmiş, kuruntulu düşüncelere sebep olan bu diyetler, amacının tam tersi etkilere sebep oluyorlar.

Ortoreksiya yeni bir hastalık olduğu için, kaç kişinin bu hastalığa sahip olduğu bilinmiyor. İnsanların sağlık konusunda bu kadar dikkat etmeleri gerçekten güzel bir şey fakat, ne yazık ki kimisi bunu abartarak gıdanın geldiği yerden tutup pişirilme biçimine kadar kılı kırk yarıyor. Daha da beteri ise, bazı insanlar internetteki sağlık sitelerinden soru cevapları okuyup kendilerine hastalık teşhisi koyuyorlar. Tüm bu senaryolardan sonra artık ne yiyeceğini bilemeyen insanlar oluşuyor. Her gittiği yerde yemeğini kısıtlayıp, örneğin ikram edilen bir patates kızartmasını yemiyorlar. Yalnızca kalori hesapları yaparak bazı yiyeceklerden kaçınıp, sürekli vücutlarını zora koşacak, belki de kendilerine enerji veremeyecek besinler yüklüyorlar.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...