Protein Ne Zaman Alınmalı ? Protein Zamanlaması

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

whey ne zaman içilir

Antrenman öncesi veya sonrası alınan protein tozlarının kas gelişimindeki önemini hepimiz biliyoruz. Antrenman verimini ve kasların yenilenmesini sağlayan en büyük unsurdur. Protein hakkında öğrenmek istediğiniz diğer şeyler için: Protein Tozu Nedir ?

Protein tozu kullanılırken öncelikle amacımızın ne olduğunu planlamalıyız. Amacımız kas yaparken yağ yakmak ise protein antrenmanın hemen sonrasında alınmaz. Ağırlık antrenmanlarının ardından glycogen (glikojen) depoları boşalmaya başlar. Yani vücut enerji almak için yağ asitlerini kullanmaya başlar. Bunun için protein hemen alınmaz, yağ asitlerinin kullanılmaya devam edilmesi istenir. Peki protein hiç mi almayacağız ? Hayır, alacaksınız. Antrenman bitiminden 45-60 dakika sonra protein almalısınız. Daha fazla beklemeniz anabolik pencereyi* kaçırmanıza sebep olur.  (* Anabolik pencere, vücudun besine ihtiyaç duyduğu dönemdir, bu dönemde protein alınır ve hücreler beslenir.)

leucine

İlla ki protein tozu almak zorunda değilsiniz, hatta olabildiğince bu proteini doğal yollarla almalısınız. Balık, tavuk veya kırmızı et gibi gıdalar yemenizi öneriyoruz. En önemli aminoasit çeşidinin Leucine (Lösin) olduğu keşfedilmiştir. Önceki yazımızı okuyan okurlarımız bildiği üzere, protein çeşitleri çok farklı olduğundan her proteinin kendi sınıfında aminoasitleri vardır. Yani size önerimiz içinde Leucine aminoasidini bulunduran bir protein almanız. 3-4 gram Leucine protein sentezini maksimize eder. Eğer supplementlerinizde ya da besinlerinizde bu miktarda bulunmuyor ise, mutlaka ek takviye olarak bunu da almalısınız. BCAA ya da Leucine bakımından zenginleştirilmiş essantial aminoasitler (esas aminoasitler) kullanmanızı öneririz.

Protein aldık bitti mi ? Hayır bitmedi. Yanında mutlaka karbonhidrat da alınmalı. Protein sentezi için vücut insülin‘e ihtiyaç duyar. İnsülin ihtiyacınızı da karbonhidratlarla gidermelisiniz. Kimisi antrenman öncesi, kimisi antrenman sonrası, kimisi ise hem öncesi hem sonrası protein almayı önerir. Açıkçası bunun pek bir önemi, ciddi bir farkı yoktur. Ne zaman aldığınızdan çok (tabi antrenman sonrasında 1 saat içinde mutlaka alınmalı) ne miktar hangi aminoasitleri aldığınız her zaman daha çok önemli.

Protein tozu kullanan arkadaşlara, smoothie tarzı içecekler yapmalarını öneriyorum. Hem aldığınız proteinden keyif almanızı sağlar hem de smoothie‘nizde kullanacağınız meyvelerle karışımınızı zenginleştirmiş olacaksınız. Yakında smoothie tarifleri de paylaşacağım.

Kaynak: Savaş Cebeci

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...