Protein Tozu Nedir ? Protein Çeşitleri Nelerdir ?

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

protein

Bu makalemde size protein tozlarının ne olduğundan ve sonrasında en önemlisi ne olmadığından bahsedeceğim. Öncelikle proteinin vücuttaki öneminden bahsederek başlayalım. Proteinler vücudun onarımında kullanılan en önemli elementtir. Yani bir doku kaybı, yaralanma, zedelenme veya kaslarda yorgunluk durumlarından birini yaşıyorsanız vücudunuzun proteine ihtiyacı var demektir. Sporcular vücutlarını kullanırken, zamanla kaslarını yıprattıkları için protein almaya ihtiyaç duyarlar. Protein ile beslenen hücreler kendilerini yeniler ve eskisinden daha gelişmiş bir biçime kavuşur. İşte kas oluşumunun temel mantığı budur. Protein alınmaması durumunda vücut kendi hücrelerindeki proteinleri yemeye başlar. Bu da insana halsizlik, kilo kaybı ve iç fonksiyon bozuklukları olarak yansır.

Proteinlerin çeşitleri vardır. Sporcuların yaygın olarak kullandığı protein çeşitlerinden bahsedeceğim. Protein oranının en yüksek olduğu whey izolatıdır. Biyolojik verimliliği yüksektir. Fakat en pahalısı izole olandır. Bu nedenle konsantre daha ön plandadır. Genelde konsantre ve izolat karışımı olan proteinler tercih edilir. Whey Hidrolizat ise laktoz içermez. Yani laktozdan arındırılmıştır. Dolayısıyla en yağsız kaslar hidrolizat ile elde edilir. En hızlı sindirilen protein çeşidi de budur. Diğer protein çeşitlerine göre daha çok işlem görmüştür, bu sebeple proteinin olabildiği en küçük hali, yani hücrelere kolayca geçebilen halidir. Bu da hızlı emilimi ve çabuk kas beslemeyi sağlar. Whey Casein uzun süreli ve devamlı kas yenilemeyi sağlar. Genelde yatmadan önce alınır ve uyku durumunda vücudun ağırdan yenilenmesi sağlanır. Whey soyayı önermiyorum. Soya kadınlık hormonu içerir. Bu nedenle soya içeren proteinlerden uzak durmanızı öneririm.

protein-diet-menu

Protein tozlarını kullanmak zararlı değildir. Normal bir insanın günde ortalama 100 gram alması gerekir. (Bu değer kütlenize, boyunuza ve günlük aktivitenize bağlı olarak değişir.) Besin olarak hayvansal gıdalarda ve baklagillerde bulunur. Baklagillerde bulunan protein daha çok kadınlar içindir. Et ve yumurtadaki protein erkekler için iyi hormonlar içerdiğinden, erkekler daha çok hayvansal proteinler kullanır.  Bu ek takviyelerde zaten genel olarak peynir altı suyu tozu (whey) kullanılır.

Peki protein ne değildir ?

Asla yattığınız yerden kas yapmanızı sağlamaz. Kesinlikle ama kesinlikle kasları şişirdiği sonra söndüğü hurafesine inanmayın. Spor yapan insan bu besin takviyelerini alsa da almasa da kasları bir miktar gelişim gösterecektir zaten. Bu kaslar kendilerini şişirirler ve sonra sporu bırakınca biraz büzüşürler. Sporu bırakan insanlar, aynı şekilde yemek yemeye devam ettikleri zaman vücutlarına yağ alırlar ve bu yağları yakamazlar. Yağları yakamadıkları zaman bu kasların üzerinde yağ tabakaları oluşur. Ve sarkmalar başlar. Sarkanlar kas değil, yağdır. Bu elbette ki dünyanın sonu değil. Spora başlandığında yağlar yakılabilir ve yeniden kaslar inşa edilebilir.

 

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...