Spor Yaparken Kalp Krizi Geçirme Sebepleri

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook3Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Bu konu ile kafanızdaki pek çok soruya yanıt bulmanızı umuyorum. Çünkü Türkiye’de vücut geliştirme hakkında çok bilgisi olmayan insanlar spor salonu açarak bu tarz sorunlara yol açıyorlar. Bu konuda önce supplement (protein tozu, kreatin v.b) ve bunun doğru kullanımı konusuna değineceğim. Sonra kalp krizi ve benzeri sorunlara yol açan diğer sakıncalı hareketlerden söz edeceğim. Umuyorum siz de anlattıklarımdan spor salonu seçerken öncelikle hocanıza -spor bilgi seviyesine- bakmanız gerektiğini anlarsınız.

Whey-Protein-Powder-spor

Supplementler, yani ek besinler neden kullanılır ?

Spor yaparken, aslında yaptığımız şey kaslarımızı yormak ve bu yorgunluğa zamanla alıştırmaktır. Spor sırasında, kaslarımızı küçük ve ritmik zorlamalarla aslında bir miktar zedeliyoruz. Yani yaptığımız şey biraz lif zedelemeye giriyor. Bu lifler aldığımız besinler sayesinde yenilenir. Lifler yenilendikçe hücre sayısı artar ve kaslar kendini geliştirir. İşte bu kasların gelişmesinde önemli olan en büyük etken yenilenmedir. Yenilenmeyi de aldığımız gıdalar sağlar. Gün içinde yediğimiz gıdalardaki protein oranları günlük ihtiyacımızı karşılamayabilir. Bunun için ek besin olarak, supplement (takviye) alırız. Yani halkımızca yanlış bilindiği gibi, protein tozu alan şişmiyor arkadaşlar. Aslında protein tozu kullanılmadığı zaman vücut yeterli beslenemiyor. Yani gerçekten vücut geliştiriyorsanız ve idmanınız ağırsa, ertesi 2-3 gün büyük ağrılar hissediyorsanız, bunun sebebi protein ihtiyacınız tam karşılanmamıştır ya da kendinizi fazla zorlamışsınızdır. Yani proteinsizlik aslında çok daha sağlıksız bu durumda. Birer günlük aralıklarla spor yapan kişiler kullanmalılar, yoksa kasları iyileşmeden bir sonraki idmanda yetersiz kalırlar. Protein tozu olmadan doğru besinlerle de bu elde edilebilir. Ancak bu kadar fazla yemek kalori de getireceğinden, spor için en kolay yoldur protein tozu.

Protein tozlarının doğru kullanımı nasıl olmalı ?

Protein tozlarının (WHEY) kutularının üzerinde yazan ölçekler, çoğu sporcu için fazla gelir. Günde 2 ölçek önerirler ki, protein tozunuzun içinde özellikle kreatin de varsa 2 ölçek fazladır. Adamlar kutular hemen bitsin de yenisini alsınlar kafasıyla yazıyorlar onları sakın bunlara gelmeyin. Normal bir insanın 1 saatte yaptığı normal hızdaki bir spordan sonra 1-1,5 ölçeklik Whey’i 500ml su veya süt ile tüketmesi günlük protein ihtiyacınızın %20-25’ini karşılayacaktır. Programınıza göre yarısını spordan önce yarısını spordan sonra alabilirsiniz. Zaten gerisini besinlerle alırsınız. Günlük protein ihtiyacınızı kütle ve boy endeksinizle internetten ölçebilirsiniz. Hangi besinde ne kadar protein var öğrenmek için yakında burada paylaşacağım linke tıklayınız.

Spor Salonları ve Spor Hocası Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Spora yeni başlayan birisi kalp krizi geçirdiği zaman haberlerde doktorlar protein tozlarından dolayı diyerek, bilinçsizce bir yorum yapıyorlar. Protein tozları kalp krizi geçirmeye sebep olmaz. Orada asıl kalp krizi sebebi aslında antrenman biçimidir. Spor salonlarına yeni başlayan kişilere, salon hocaları gerekli testleri yapmadan onları zorladıkları zaman kişiler kalp kriziyle karşı karşıya kalabiliyorlar. (Böyle diyorum ama çok sık olan bir şey değil tabiki.) En altta göreceğiniz videodaki hocamızın dediği gibi, normal hayatında 60-70 atımlık kalp ritmiyle yaşayan bir kişi koşu bandına çıktığı zaman 150-160 kalp ritmine ulaşırsa, kalbi de buna alışık değilse (spor yapmayan biriyse yani) kalp krizi yaşaması mümkün. Bu nedenle spora yeni başlayan arkadaşlar idmanlarını ilk aylarda düşük seviyede tutmalıdırlar ki metabolizmaları buna alışsın.

Gizli bir kalp rahatsızlığınız olabilir, kalbiniz bu yüksek tempoya alışık olmayabilir. Kalp rahatsızlığınızın olmadığına emin olduktan sonra ve kalbinizin buna dayanıklı olduğunu öğrendikten sonra ağır idmana kalkışırsanız kimseye hiçbir şey olmaz. Dediğimiz gibi her şey gibi tabi ki sporun da fazlası zarar. O bahsettiğim haberdeki genç arkadaşımız da 1-2 hafta önce başlamış spora, düğün gününe kadar büyük miktarda kilo vermek için kendini zorlamış. Bu kadar kısa sürede bu kadar fazla zorlamasına ve hâla o halde spor salonuna gitmesine şaşırdım açıkçası.

 

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook3Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...