Testosteron Doğal Yoldan Nasıl Artırılır ?

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook4Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

testosteron

Testosteron hormonu gerek cinsel olarak, gerek kas gelişimi olarak erkekler için önemli bir hormondur. Peki bu hormonu artırmanın yolu nelerdir ?

Yağ Oranı

Öncelikle yağ oranınızı düşürün, kas oranınızı artırın. Ne kadar çok kasınız olursa, o kadar çok testosteron üretirsiniz. Yağ oranını düşürmek için mümkün olduğunca kahvaltıda karbonhidrat tüketmeyin. Protein ağırlıklı beslenin. Kahvaltıda tüketilen karbonhidrat, uykudan uyandığımızda zirvede olan insüline daha fazla insülin eklemeye sebep olur. Bu da vücutta hızlı yağlanmaya yol açar. Çok kiloluysanız, kahvaltınızı uyandıktan 2-3 saat sonra yapın.

Çinko Tüketimi

Çinko tüketin. Çinko tüketimi testosteron hormonunu artırır. Deniz ürünleri, et, yulaf, sebzeler çinkoya sahiptir. Google‘da Çinko Bakımından Zengin Besinler olarak aratırsanız, ayrıntılı bilgiye ulaşırsınız.

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Şekeri hayatınızdan tamamen çıkarın. Çünkü vücudunuzun bu şekere ihtiyacı yok. Ayrıca şeker testosteron üretimini ciddi anlamda azaltır.

8 Saat Uyku

Dinlenme çok önemli bunu hepimiz biliyoruz. Gece uykunuz bölünüyor ise veya sürekli kalkıyorsanız doğru dinlenmiyorsunuz demektir. Olabildiğince karanlık olan, zifiri karanlık dediğimiz bir odada uyumayı tercih edin. Melatonin salınımı artar ve daha rahat bir uyku uyursunuz. Işık ve ses uykunuzu böler. Bu ikisinden olabildiğince kurtulmaya çalışın. Hatta gece kalkıp tuvalete gidiyorsanız, mümkün olduğunca ışık açmayın, telefonunuzun ışığıyla gidin. Çünkü ışık açmanız uykunuzu böler, siz mümkün olduğunca uykudan çıkmadan yatağa geri dönmelisiniz. Yaşlandıkça Melatonin salınımı yaş ilerledikçe düşer, bu nedenle yaşlılar rahat uyuyamazlar ya da hemen uyanırlar.

Stres Yapmayın

Stres yapmak testosteronu düşüren en önemli faktördür. Bu çok önemlidir. Size stres veren ne varsa uzak durun. Size stres yaptıran bir arkadaşınız varsa uzak durun. Stres vücuttaki tüm düzeni bozacak kadar zararlı bir şeydir. Stres kilo aldırır algısının sebebi de budur. Sizi üzen, acıklı hikayeler, filmler sizin stresinizi artırmaya neden olur.

Çok Fazla Kalori Düşürmeyin

500-600 kaloriden fazla düşürürseniz testosteron üretiminiz azalır. Çok fazla kalori düşürmeye kalkmayın.

Vitamin D

Vitamin D vücudunuzda testosteron üretimini artırır. Mutlaka vücuda alınmalıdır. Yumurta, süt v.s. içermektedir.

Ağırlık Çalışmaları

Kısa süreli, yüksek ağırlıklı hızlı antenmanlar testosteron seviyenizi artırır.  Mutlaka ağırlık çalışmaları yapın.

Herkese bol şans.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook4Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...