Vücut Geliştirme Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook4Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

spor yapmak

 

Vücut geliştirmeye başlamak, yeni bir yaşam tarzına başlamak demektir. Yeni bir yaşam tarzına başlamak için bununla ilgili pek çok bilgiyi de edinmemiz gerekir. Ben spora başlayacağım ama nereden başlayacağım bilmiyorum veya spora başladım fakat bilgisizim desteğe ihtiyacım var diyenler için yazdım bu konuyu. Keyfinizi kaçırmadan hemen konuya ilerleyelim…

Yaş Faktörü

15 yaşını geçmenizi öneriyoruz. Bunun sebebi, vücudunuzun halihazırda gelişim göstermesi. Kemik boylarının uzaması ve sertleşmesi ergenlik çağınıza dek sürer. İşte bu dönemde yapılan sporlar, kısa kalmalara sebep olabilir. Hatalı yapılan ağırlık çalışmaları ise kemik-iskelet sistemi gelişimlerini olumsuz etkileyebilir.

Antrenman Zamanı

Antrenmanlarınızı yemek yedikten 2 saat sonra yapmanızı öneriyoruz. Çünkü midenizdeki besin, sizi antrenman sırasında kusturmaya kadar götürebilir. Yemekten 2 saat sonra yapılacak spor, antrenmana enerjik başlamanızı sağlar.

Sakatlıklar ve Önlemleri

Vücut geliştirme kol ve omuzlardan ibaret değildir. Bu kasları güçlendirmek için önce karın, sırt ve bel kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur diye boşuna denmemiş.

Ağırlık Miktarı

Sizi gerçekten çok fazla zorlayan ağırlıklarla idmana girmeye kalkışmayın. Hatta spora yeni başladıysanız orta dereceli bir ağırlıkla başlayıp, sonrasında sizi daha fazla zorlayacak ağırlıklara doğru hafta hafta ilerleyin. Çok ağırlık takmaktansa, hareketleri doğru ve tam yapmak çok daha önemlidir.

Çok Çeşit Hareket, Çok Kas Grubu

Antrenmanınızı sürekli dumbell veya sürekli halter barı ile yapmayın. Varsa başka aletleri kullanın veya farklı hareketler deneyin. Vücut ağırlığıyla çalışmak, çok daha fazla kas grubunu çalıştırıp sizi daha sağlam kılacaktır. Ne kadar çok kas grubunuz çalışırsa o kadar iyi.

Arkadaş ve Motivasyon

Arkadaş çevresi ciddi anlamda önemli bir faktör. Bir arkadaş sporu bıraktığı zaman diğer arkadaşı onu motive eder ve tekrar spora yönlendirir. “Abi çok yorgunum bugün gitmeyelim.” cümlesine “Gel oğlum işte, biraz ağırlık kaldırınca kendine gelirsin.” diyen arkadaş, sizi her zaman teşvik eder.

Dinlenme ve Beslenme

Sporu yaptın bitti mi ? Hayır bitmedi. Çünkü spordan sonraki asıl unsurlar beslenmek ve dinlenmek. Vücudun kaybettiği enerjiyi beslenme ile sağlamalısınız. Uyku sırasında metabolizma yavaşlar ve hormonlar en üst seviyeye çıkar. Bu sayede vücut kendini çok daha hızlı onarır.

Antrenman Sıklığı

Antrenmanlarınızın arasında en az 24 saatlik bir kas dinlenme süresi sağlamalısınız.

Çalışma Programı

Herkesin kendine özel bir çalışma programı vardır. Şu kişinin çalışma programını dur ben de yapayım demeyin. Kendiniz için en iyi ve gelişiminize en uygun olan antrenman biçimlerini keşfedin ve bunu programınıza ekleyin.

fitness

Anatomi Bilgisi

Sadece ağırlık kaldırmak yerine, yaptığınız hareketlerin hangi kas gruplarını çalıştırıp, ne şekilde faydaları olduğunu da araştırın. Örneğin benden size bir bilgi; squat hareketi sadece bacak, kalça ve karın kaslarınızı çalıştırmaz, aynı zamanda hormon salgılama seviyenizi de üst seviyeye çıkarır. Bu nedenle profesyonel sporcular idmanlarında mutlaka squat hareketine yer verirler.

Ağırlık Artırma

Tekrar sayısı artık kolay bir şekilde artıyor ise, ağırlığın artma vakti gelmiş demektir. Artık ağırlığı artırabilirsiniz.

Nefes

Ağırlık kaldırılırken nefes verilmeli, indirilirken nefes alınmalıdır. Nefesinizi tuttuğunuzu biliyoruz, fakat siz de bunun iç organlarınıza zarar verdiğini bilmelisiniz. Benden size bir bilgi daha: Uzak doğu dövüş sanatlarında dikkatinizi çekti mi bilmiyorum fakat dövüşçüler her yumruk ve tekmelerinde bağırırlar. Bu bağırışları kimisine gülünç ve anlamsız gelebilir. Fakat bu bağırmalarının amacı, nefesi, yumruk – tekme atılırken ciğerden atmaya alışmaktır. Yani her yumruk – tekme attıklarında aslında nefes verirler.

Hareket Hızı

Ne çok hızlı ne de çok yavaş olmalı. 3-4 saniye içerisinde kaldırılıp, 3-4 saniye içerisinde  indirilmeli.

Ara Süresi

Bir hareketten diğerine geçerken 1 dakika (60 saniye) ara verilir. Aynı kas gruplarını çalıştıran bir harekete geçiliyor ise 2-3 dakika (120-180) saniye ara verilir.

Vücut Ölçüleri

Vücut ölçülerinizi kayıt altına almalısınız. Bu size, değiştirdiğiniz her harekette, ne kadar etki gördüğünüzü gösterir.

Güç ve Şişirme Antrenmanları

Güç antrenmanları az tekrar, çok ağırlık ile yapılır. 3-4 tekrar yapılan bu hareketlerde, maksimum 3-4 tekrar yapılabilecek kadar ağırlık konur.

Şişirme dediğimiz normal kas yapma antrenmanlarında ise çok tekrar az ağırlık kullanılır. Programına göre 8-10-12 tekrar yapılabilir. Ağırlık da buna göre az konur. Dinlenme süreleri çok uzun değildir. Bu nedenle hızlı hızlı yapılır.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook4Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...