Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Film

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Mutlaka izlenmesini önerdiğim 5 filmi yazmadan önce; neden şu film yok, neden bu film yok diye soranlar, önerdikleri filmi yorum olarak bize ulaştırsınlar. Önerilen filmler konuları açılmaya devam edilecek. Size izlediğim en iyi filmlerden 5 tanesini sunuyorum…

Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan'ı Kurtarmak

 

4 erkek kardeş İkinci Dünya Savaşı sırasında farklı bölgelere dağıtılır. Bu 4 kardeşten 3’ü ölür. James Francis Ryan bu dört kardeşin sağ kalanıdır. 3 kardeşi öldüğü için, ailesinin acısından dolayı ordu tarafından eve dönüş vizesi alınır. Fakat James Francis Ryan kayıptır. Bu askeri bulmak için bir ekip kurulur. Yüzbaşı John H. Miller ve askerleri, bu askeri bulmak ve kurtarmakla görevlendirilir. İşte bu 7 askerin başından geçen olayları anlatan bu filmde, kardeşliği ve hüznü yaşayacaksınız. 5 ödül kazanan bu film, dünyanın en iyi filmleri arasında yer almaktadır. Mutlaka izlemenizi öneriyorum.

 

IMDB: 8.6

 

 

 

 

Life is Beautiful (Hayat Güzeldir)

life is beautiful

 

İşte en hüzünlendiğim film burada. Hayat Güzeldir ! Filmlerin kapağına veya yılına bakarak es geçeceğiniz filmlerden biridir. Fakat bu film 3 oscar kazanmış, dünyanın en iyi filmleri arasında yer almaktadır. Guido Orefice İtalya’ya gelmiş genç bir İtalyan Yahudisi’dir. Yahudi kökenli olmasının filmin başında pek bir önemi yok. Filmin ilk yarısında karakterimizin şakacı ve neşeli hallerine tanık olacaksınız. Çok zeki ve hatta biraz deli olan Guido bir İtalyan kadına tutulur. Ve bu kadını hayatına katmak için her türlü şaklabanlığı yapar. Ve sonunda istediği olur. Evlenir ve bir de oğul sahibi olurlar. Fakat bu dönemde 2. Dünya Savaşı başlar. Yahudilerin hepsi toplama kamplarına alındığından, bunlardan biri de Guido olur. Tüm ailesiyle beraber toplama kampına alınan bir adamın, ailesini korumak adına yaptıklarını izlerken göz yaşlarınızı tutamayacaksınız. Hayatın gerçekten ne kadar değerli olduğunu öğretecek bir film.

 

IMDB: 8.6

 

 

Green Mile (Yeşil Yol)

The Green Mile

 

Ve bir Tom Hanks filmi daha. Fakat bu sefer konumuz İkinci Dünya savaşı değil. John Coffey adında, iyi yarı görünen korkutucu bir adamla ilgili. Fakat bu adam korkutuculuğunun yanında, çok temiz bir kalp taşımakta. Sebebi de, dünyadaki tüm acıları hissetmesi. Doğa üstü güçlere sahip olan Coffey, 2 genç kızın öldürmekten idama mahkum edilir. Tutuklanıp hapiste yatırılan Coffey, baş gardiyan Paul Edgecomb ile iletişime geçmeye başlar. Tüm gardiyanların yaklaşmaya korktuğu bu adamda bir şeyler olduğunu hisseder. Ve zamanla aslında bu adamın iç dünyasının ne kadar zarif ve karmaşık olduğunu görür. Coffey, Paul’un bir hastalığına yardımcı olur. Hastalığı kendi içine çeker ve ağzından çıkardığı kelebeklerle hastalığı vücudundan atar. Bu yaptığını gören gardiyanlar, adamın aslında kızları öldürmediğini ve gerçekten iyi bir insan olduğunu düşünmeye başlar. Bu filmi izlerken pek çok şey öğreneceğinize eminim.

 

IMDB: 8.5

 

 

The Sixth Sense (Altıncı His)

sixth_sense_ver2

 

Korku filmi olduğunu düşünüyorsanız, bu düşüncenizden vazgeçin. Aslında film bir çocuğun psikolojik sorunlarıyla ilgili. Malcom Crowe (Bruce Willis) psikoloğumuz ve çocuk psikolojisi adına ödül almış uzman bir doktor. Çocuk ona ölü insanlar gördüğünü, ölülerin ölü olduklarını bilmediklerini, fakat çocuğu gördüklerini söyler. Psikolog bu duruma inanamaz ve çocuğa yardımcı olamaz. Daha sonra dinlediği kasetlerden, en yüksek ses frekanslarında çocuğun bulunduğu yerlerde yabancı fısıltılar duyduğunu fark eder ve çocuğa inanmaya başlar. Fakat bu işe kendini o kadar vermiştir ki, artık eşiyle arası bozulmuştur. Aslında filmi anlatmak gerçekten çok güç, çünkü çok fazla olay var ve kafanız çok karışacak. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerin en üst sıralarında yer alıyor. Ve elbette dünyanın en iyi filmleri arasında.

 

IMDB: 8.2

 

 

 

V For Vendetta

V For Vendetta (2006) 4

V For Vendetta, tarihe dayanan, biraz da bilim kurgu eklenmiş, fakat size pek çok şeyi öğretecek bir film. Faşizme karşı, halkın nasıl birlik olabileceğini gösteren bir film. Asıl bahsetmek istediği ise şu, yüzler -kişiler- önemli değil, kimin yaptığının hiçbir önemi yok, unutulur gider. Önemli olan fikirlerdir. Her zaman doğru kalacak ve hiçbir zaman ölmeyecek olan fikirler. Eşitliği ve dürüstlüğü savunan baş karakterimiz V’nin, fikirleri adına hayatını ortaya koymasına tanık olacaksınız. Yüz binlerce devrimcinin biyolojik denek olarak kullanılarak katledilişini ve bunca insanın ortadan yok olmasından sonra tarih sahnesinde bu olayın gizlenişini göreceksiniz. Şu an bulunduğumuz döneme en uygun film olduğunu düşünüyorum.

 

IMDB: 8.2

 

 

 

 

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...