RapidShare Sonunda Kapanıyor !

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

 

Bir zamanların dev dosya paylaşım sitelerinden biri olan RapidShare yıllardır format değiştirmeye çalışarak, kendini güncellemek istedi. Fakat ne yazık ki piyasaya daha fazla tutunamadı. Gerek korsan paylaşımlardan, gerekse telif haklarından olsun, oldukça başı ağrıdı yıllarca. 31 Mart 2015 tarihinde site kendini ne yazık ki kapatacak.

rapidshare-kapaniyor

Hotfile, FileSonic, FileFactory, MegaUpload ve benzeri siteler de aynı kadere sahipti. Bir anda kapanarak, pek çok webmaster ı zor durumda bıraktılar. RapidShare aralarında en çok dayanan ve en uzun süre aktif kalan oldu. Site 2002’den beri aktif idi. İlk başlarda hukuksal açıdan bir sorun yaşamadıkları için rahat bir şekilde warez içerik paylaşabiliyorlardı. Fakat daha sonra kanunlar geliştirilmeye başlandı. Site birkaç sefer domain uzantısı değiştirmek zorunda kaldı. İnsanlar her türlü ihtiyaçları için bu siteyi kullanıyorlardı. Warez içerikleri ayırt edilmesin diye farklı isimler koyuyorlardı. İşte bu nedenle RapidShare her gün telif davalarına maruz kaldı.

Torrent paylaşımın da ortaya çıkmasıyla beraber RapidShare ve benzeri file hosting siteleri çaptan düştü. İnsanlar torrent sitelerine kaymaya başladı çünkü, RapidShare tarzı siteler dosya boyutu kotası koyuyordu, ücret ödemeyenler için düşük hız veriyordu. Saatte 1 dosya indirilmesine izin veriyorlardı. İşte yavaş yavaş kullanıcıların kendilerini terk etmesine sebep olan bu hareketler file hosting sitelerini çaptan düşürdü.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...