Tüm Zamanların En Tehlikeli Virüsü

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

en gelişmiş virüs regin

Tüm zamanların en tehlikeli virüsü şu an dışarda kol geziyor. Symantec firması (Norton’un yapımcıları) tarafından fark edilen virüs, tüm zamanların en gelişmiş virüsü olduğunu söyledikleri virüse Regin ismini vermişler. Regin virüsünün muhtemelen bir devlet tarafından yapıldığı iddia ediliyor. Altı yıldır ortalarda olan bu virüsle hâla tam anlamıyla başa çıkılmış gibi görünmüyor.

Virüs bilgisayara yerleştiğinde ekran görüntüsünü çekebiliyor, şifreleri çalıyor ve hatta silinden dosyaları geri yükleyebiliyor. Symantec‘in analizine göre Regin virüsü en çok, Rusya, Suudi Arabistan ve İrlanda‘daki devlet kurumları, şirketler ve bireylerde mevcut. Uzmanlar bu gelişmiş yazılımın, bir ulus devlet tarafından siber casusluk amacıyla üretildiğini gösterdiğini söylüyor. Çünkü böyle bir virüsü geliştirmek aylar sürer ve bir ekip çalışması gerektirir.

Symantec güvenlik stratejisi uzmanı Sian John, bir adım daha öne gidiyor, Beceri ve uzmanlık seviyesine bakılırsa, batılı bir kuruluş tarafından geliştirilmiş diyor. Daha önce de ABD ve İsrail tarafından yaratılan Struxnet virüsü, İran‘ın nükleer programını hedef alıyordu. Regin’den farklı olarak bilgi toplamıyor, bilgisayar parçalarını bozuyor, sistemlere zarar veriyordu. Acaba bu virüs de benzer devletler tarafından mı yapıldı ?

Kaynak: Ulusal Kanal

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...