3B Karakter animasyonları nasıl yapılır ?

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook11Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Karakter animasyonları nasıl yapılır hiç düşündünüz mü ? Oyunlar , filmler , diziler vb. her yerde önümüze çıkmaktadır.Oynarken , izlerken belki hepimiz ilkte hayret etmişizdir ve ediyoruzdur bu karakterler nasıl yapılıyor diye.Aslında olay çokta karmaşık bir şey değil.Basit bir anlatım ile nasıl yapıldığını gözden geçirelim.

Bu olayda animasyon için gerekli olan şeyler Motion Capture ekipmanları , herhangi bir 3B yazılımla tasarlanmış bir karakter ve daha gerçekçi bir görünüm alması içinde (Filmlerde ve animasyonlarda) render farm adı verilen özel bir ofise ihtiyaç duyulur.

Örnek bir mocap sistemi.

Örnek bir motion capture (mocap) sistemi.

3B yazılımlar yardımı ile modellenen karakterler , aktör ve aktristlerin giymiş olduğu özel bir giysi programdaki karakter ile eşleşmeyi sağlar.Eşleşme sonucu yapılan her hareket programdaki karaktere aktarılır.Animasyon hazırlandıktan sonra oyunda görülebilmesi için oyun motorlarına direk aktarılabilirken , film gibi medya dosyalarında ilk önce gerçekçi bir görünüm için render adı verilen bir derleme , düzenleme işlemi uygulanır.

Oyun Motoru

Oyun Motoru

Render ne kadar iyi olursa o kadar gerçekçi ve çalışma zorluğu artar.Render farm dediğimiz ofis ise büyük makinelerin bulunduğu gelişmiş bilgisayarlardır yani bu tür olaylarda render işlemleri basit bir bilgisayar yerine bir ofise ihtiyaç duyulur.

Render farm

Render farm ile video düzenleme programlarına aktarılan görüntüler yapılan çalışma sonrası kaydedilir ve dağıtım için gerekenler yapılmaktadır.

Örnek bir video düzenleme programı

Örnek bir video düzenleme programı

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook11Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Video oyunları hayranı , 3d artist , meraklı , kendi çapında mutlu ve asosyal insan evladı.