Denuvo DRM nedir ? Crack Çıkmasını Nasıl Önler ?

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Hepimiz zamanında az çok korsan oyun indirmiş, oynamışızdır. Pek çok oyunu da zar zor para biriktirerek almışızdır. Türkiye piyasasına göre oyunların çok pahalı çıkması bunun en büyük etkenlerinden. Aynı zamanda pek çok genç arkadaşımız, bugün oyuna para verebilecek durumda değil. Fakat elbette ki korsanı desteklemiyoruz. Oyunların satın alınması demek, oyunların daha çok Türkçe çıkarılması, aynı zamanda da geliştiricilerin daha büyük oyunlar çıkarabilmesi demek. Hatta ülkede daha fazla oyun yapımıcısını desteklemeye kadar gidiyor orijinal oyun almanın önemi. Gelelim asıl bahsetmek istediğimiz şeye. Denuvo DRM nedir ?

denuvo

Denuvo bir firma ve DRM (Digital Rights Management) kelimesinin anlamı da oyun, müzik ve program gibi ürünlerin dijital ortamda telif haklarını korumak. Denuvo DRM, son zamanlarda geliştirilmiş ve kırılması en zor algoritmalardan biri. Bazı insanlar 3DM (Çinli hacker grubu) tarafından kırıldığını iddia ediyor. Fakat söylentilere göre 3DM, Denuvo DRM’in daha fazla içerik için kullanılmasını beklediğini ve hepsini birden kıracağını söylüyorlar. Kimisi de Denuvo DRM’ın kırıldığını, ama her sistemde başarılı olamadığını iddia ediyor. Kısacası Denuvo DRM, hala korsan oyuncular için bir kalkan. Fifa 2015 – 2016, Rise of Tomb Raider ve Far Cry: Primal oyunlarında da olduğu gibi. Aşağıdaki resimde Denuvo DRM‘in hangi firmalarla çalıştığını görebilirsiniz.

denuvo-drm-firmalar

Denuvo DRM‘in pek çok SSD’nin ömrünü çürüttüğü ve HardDiskleri de sürekli çalışmaya zorladığı biliniyor. Bunun için orijinal oyunların sahipleri bile şikayetçi bu durumdan. Yazılımın yapısı, oyunların kendi güvenlik duvarlarının üstünde bir güvenlik duvarı daha oluşturmak üzerine kurulu. Ayrıca bu en üst katman sürekli aktif olarak değiştiği için, kırılması çok zor hale gelmekte, aynı zamanda sistemde sürekli çalışmaktadır. Bu da SSD ve HardDiskleri zorlar.  Bunun için aslında bu algoritma Denuvo DRM değil, Denuvo DRM Anti-Tamper‘dır.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...