Elektrikli Otomobiller Kullanıma Hazır Mı ?

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook2Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

elektronik otomobil

Sürücüleri, benzini adeta içen canavarlardan elektrikli otolara (EO) geçirmekteki en büyük güçlük, ne ilginçtir ki maliyet değil, menzil kaygısı. Bir başka deyişle, pille çalışan bir EO’nun yolun orasında kalabileceği korkusu. Bu çekingenliğin bir sebebi EO‘ların nasıl çalıştığını bilmemek. Fakat sürücülerin de suçu var. Mevcut menzil tahmin sistemleri gerçekten de biraz güvenilmez, zira kasıtlı veri kümeleriyle çalışıyor. Sorunu gidermek için, Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden mühendisler menzil hesaplamada %20 daha hassas olan bir algoritma geliştirdiler. Bu algoritma, sürüş alışkanlarıklarını, hava durumunu, araziyi, bataryanın durumunu ve yaşını dikkate alıyor. Mühendisler şimdi oto üreticilerinin gelmesini bekliyor. Sürücüler ne kadar çok şey bilirse EO’lar o kadar cazip görünecek.

Günümüzde Amerika’daki EO’ların sayısı 200.000’i buldu. Fakat hala bazı aksaklıklar, başka bir deyişle, geliştirilmesi gereken şeyler mevcut. Bunların başında yol sorunu geliyor. Elektrikli araçların benzinli araçlara göre menzili otoyolda %20 daha az oluyor. Yani benzinli araç full depo 200 kilometre gidiyor dersek, elektrikli araç ancak 160 kilometre yol gidebiliyor.

Bataryalar soğukta ve kışta daha zayıf akım üretiyor. Yani bu motor Amerikan Otomobil Derneği’ne göre sıcaklık -7 iken bir EO, 24 derecede gidebileceğinden %60 daha az yol gidiyor. Bu da hava koşulları bunu sağlamayan bir ülkenin vatandaşı için ciddi sorun yaratıyor. Henüz elektrikli otomobil teknolojisinin ilk serileri piyasadayken, önümüzdeki zamanlarda çıkacak olan ikinci üçüncü seri araçları öneriyoruz.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook2Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...