Geleceğimizin Teknolojisi : Yapay Zekâ

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

 

wall-e1

Yapay Zekâ ,bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti olarak tanımlanır.(Vikipedi)

Günümüzde gittikçe geliştirilen Yapay Zekâ‘nın temelleri Alan Turing’e dayanmaktadır. Fikir babası olduğunu söylemeden geçemedim. Çünkü bu ağabeyimiz fikir babası olmakla kalmamış ; üretilen veya üretilebilecek Yapay Zekâ‘ların insansılığını ölçen bir test önermiş ; Turing Testi. Bu konulara, bir sonraki yazımızda daha detaylı değineceğiz.

LR-tmo2

Şimdi bir makina insan gibi düşünebilir mi?

Eğer bir fonksiyon tanımlayıp işletmeye başlarsanız, iş gören bir sisteminiz olur. Fonksiyon karmaşıklaştıkça akıllımsı bir sisteminiz, programınız olur. ama hep birşeyler kaçırırsınız. Çünkü dünyanın en karmaşık bilgisayarından bahsediyoruz : İnsan Beyni. İnsan beyni yaklaşık 100 Milyon nörondan oluşur, bu nöronlar İnsan beyninin yaklaşık olarak saniyede 10 katrilyon işlem yapmasını sağlar. Buradan yola çıkarsak bir Yapay Zekâ hiçbir zaman tam bir insansılığa ulaşamaz. Yani insan gibi düşünemez. Bunu değiştirecek tarihi bir kırılma noktası ne zaman gelir bilinmez ama günümüzde Yapay Zekâ‘ya yönelik bir çok çalışma halâ devam etmekte.

Peki tam olarak insansı bir Yapay Zekâ üretilebilir mi?

Üretilebilir mi üretilemez mi su götürmez bir tartışma olsa da üretilebileceğini düşünmememizi gerektiren bir durum yok. Sonuçta 1800’de Alessandro Volta‘nın elektriği icat edeceğini, 1876’da Alexander Graham Bell’in telefonu icat edeceğini veya 1970’de Vinton Cerf’in interneti icat edeceğini kimse düşünmezdi. Bu listeyi istediğimiz kadar uzatabiliriz. Üretilebilir olup olmadığını önümüzdeki seneler göstericek. Bunun için de 21. Yüzyılın Nikola Tesla gibi bir bilim insanına ihtiyacı olduğu kesin.

machina_a

Yapay Zeka insan gibi düşünmeye başlarsa ne olur?

Birçok Bilim Kurgu filmlerine konu olan bu soruya baktığımızda yaşanabilecek senaryoları bu filmler bize gösteriyor.(Terminator Serisi, Ex-Machina , Matrix Serisi…) Baktığımızda bu filmlerdeki senaryolar çoğunlukla kötü durumlara değiniyor peki diğer senaryoyu ele alalım Yapay Zekâ’lar insanlara yardımda bulunduğunu düşünelim IronMan’nin yardımcısı Jarvis gibi bir uşak mı olurlar yoksa bizlere ders veren hocalarımızın yerine mi geçerler? Bizim daha anlayamadığımız konuları çözebilirler mi? Maalesef Bu soruların cevabı henüz net değil…

İşte günümüzde geliştirilen bir kaç Yapay Zekâ ürünleri :

Apple Siri : Tam bir Yapay Zekâ denmesede belirli işlevleri yerine getirebiliyor.

Microsoft Cortana : Siri‘den biraz daha akıllı diyebileceğimiz bir ürün.

Google Now : Öğrenme algoritması Cortana’dan biraz daha karmaşık sadece.

IBM Watson : Watson Yapay Zekâ‘nın en büyüğünden birisi birçok karmaşık işlemleri gerçekleştirebiliyor.

 

 

__________________________________________________________________________________

Ekstra

AlphaGo

Birde bahsetmek istediğim bir çalışma daha var AlphaGo yine Google‘ın üstlendiği bu Yapay Zekâ son zamanların en ünlüsü, AlphaGo geçtiğimiz günlerde Dünya Go Şampiyonu Lee Se-dol ile başladıkları Go Turnuvasını 4-1 kazanmayı başardı. AlphaGo‘nun bu zaferi tarihi bir adım olabilir mi? Gerçekten insansı bir yapay zeka yapılabilir mi?

____________________________________________

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page