Google’dan Geçmişinizi Silebilirsiniz

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Google Geçmiş

1990‘ların sonunda Mario Costeja Gonzalez maddi sorunlar yaşadı ve İspanya’daki evi banka tarafından haczedildi. Gonzalez içine düştüğü maddi buhrandan nihayet çıktı, ancak üstünden on yılı aşkın zaman geçmesine rağmen, ne zaman internette adını aratsanız haczedilen evin bir gazetede yer alan açık artırma haberi karşınıza geliyor. Bu yüzden 2010’da Gonzalez hem bu gazeteye hem de Google’a dava açtı ve sorunun çoktan çözüldüğünü, bu sitelerden kaldırıması gerektiğini öne sürdü. Avrupa Adalet Divanı, Mayıs ayında verdiği kararda Gonzalez‘in gazeteyi doğru bir bilgiyi kaldırmaya zorlayamayacağına ancak onun ve diğer kişilerin arama motorlarından hatalı, yetersiz ya da ilgisiz bağlantıların kaldırılmasını isteyebileceğini hükmetti. Dönüm noktası denilebilecek bu karar, Gonzalez’e “unutulma hakkı” diyebileceğimiz şeyi verdi.

Hukuki doktrin insanların geçmişlerini geride bırakma hakkı olduğunu söylüyor. Bu konsept yüzlerce yıllık Fransız hukukuna dayansa da, web’in ve sosyal paylaşımların son on yıl içinde yaygınlaşması hukuk uzmanlarını konuyu yeniden ele almaya itti. Google‘ın herhangi bir kişi hakkında profil oluşturabilmesi, birçok kişiyi kendi yaşamlarının internette nasıl görüntüğünü araştırmaya itiyor. Ama Avrupa Adalet Divanı‘nın kararı büyük bir düzeltme örneği. Bu karar kişilerin tarihçelerini gözden geçirmesine ve sanürlenmelerine olanak tanıyor.

Google, silme kararını kabul etmeye başlamasının hemen ardından ilk 4 gün, 41.000 istek aldı ve Temmuz başında bağlantıları silmeye başladı. Georgetown Üniversitesi‘nde uluslararası teknoloji politikaları konusunda ders veren Yardımcı Doçent Doktor Meg Abrose, “Mahkeme, Google‘ın eline yargıç tokmağı tutuşturup alt mahkeme yetkisi verdi.” diyor. Şirket bu yeni dikital gri bölge için kılavuzlar ve süreçler belirlemek için aralarında Wikipedia eş kurucusu Jimmy Wales‘in ve İspanyol Veri Koruma Ajansı‘nın eski müdürü Jose-Luis Pifiar’ın da bulunduğu kişilerden tavsiye kurulu oluşturdu.

Komitenin şöyle bir tavsiyede bulunması bekleniyor: Arama sonuçları zaman açısından daha uygun ve ilgili olsun. Google aslında yıllardır bu tür iyileştirmeleri yapıyor. Örneğin 2011’de zamansal bakımdan uygunluk konusunda özellikle önem veren Google, bu mobil arama sıralamasında ön plana çıkmasını sağladı. Bu, modası geçmiş arama sonuçlarını ortadan kaldırabilecek bir düzenleme. Daha az bilinen arama motorları bu fikri daha da ileri götürdü. Söz gelimi NowRelevant adlı arama motoru sadece son 14 güne ait arama sonuçlarını görüntülüyor.

Yine de bu çabalar sorunun özüne inmiyor. Miadı dolmuş içerikle nasıl başa çıkacağız ? Oxford Internet Enstitisü‘nde profesör olan Viktor Mayer-Schönberger, unutulma hakkının babası olarak anılıyor ve yayıncılara bir bilginin ömrünü belirtecek bir son kullanım süresi eklenmesini öneriyor. Verilerin doğru kullanımı gibi yeni bir meslek olabileceğini ve her şirketin nasıl bir ofis müdürü ya da muhasebeci çalıştırıyorsa, böyle birini işe alabileceğini söylüyor. Aslında Mayer-Schönberger‘in istediği, verinin nasıl kullanılacağıyla ilgili kararları verinin yayımcısına bırakan bir standart kümesi. Bu, kişilerin kendi çıkarları uğruna sansür yapmasını ve zaten en başından bu konuda söz hakkı olmaması gereken Google‘ın gelişi güzel veri silmesini öneleyebilir.

Kaynak: Popular Science

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...