Google’ın Robot Kolları Kendi Kendine Öğreniyor!

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Ekran Resmi 2016-03-10 21.58.57

 

Google robotlar için farklı bir eğitim anlayışı belirlemiş, robotlar birbirlerine öğretiyorlar. Alında bu yaklaşım 1 ila 4 yaş arasındaki küçük çocuklardaki öğrenme şekline çok benziyor, el-göz koordinasyonunu geliştirmek için robotlar birbirlerine yardımcı oluyorlar.

Tipik olarak bu robotlar belirli görevleri yürütmek için programlanmış, ancak bu yöntem bir sinir ağı gibi çalışıyor ve deneme-yanılma yöntemiyle nasıl öğrenilebileceğini kavrıyor. Nasıl bir çocuk diğer insanları izleyerek onların yaptıklarını yapmaya çalışıyorsa bu sistem de aynı şekilde işliyor.

Bu fikir, gelecekte robotların programlama yardımı olmadan daha önce karşılaşmadıkları nesneler ile etkileşime geçebilmelerini amaçlıyor. Ayrıca robotların ve insanların sensörimotor becerilerinde bir köprü olacağı düşünülüyor.

Robotlar her gün nesneleri toplamak veya yerlerini değiştirmek için 800,000 denemeye tabi tutuluyor. Araştırmacılar robot kolların ilginç tepkiler verdiğini gözlemlemişler. Robotlar zamanla her bir görevi otomatik olarak kavramaya başlamış hatta nesneleri kolay tutabilmek için teknikler geliştirmeye başlamışlar ve bunu araştırmacıların herhangi bir ek programlaması olmadan yapmışlar.

Aslında bu durum korkunç bir geleceği gösteriyor gibi ; ileride dünyayı robotlar mı yönetecek?

Konuyla ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page