Uçakta Telefon Kullanmak Serbest

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

obama uçak telefon

Günümüzün vazgeçilmezleri telefon ve tabletler, artık çocukların bile ellerinden düşmezken uçak yolculuğu yapan insanların da dünyayla birkaç saat iletişimi kesmeleri gerekiyordu. Uçakta yapacak bir şey bulamayanlar, acil durum kağıtlarını on defa okur ya da koltuk sayısını sayıp hasılat hesaplardı. Uçak modu teknolojisi sayesinde pek çok kişi bu dertten kısmen kurtuldu fakat internet bağlantısı hâla kapalıydı.
Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı bu yasağı kaldırdı. Karar henüz yürürlülüğe girmiş değil, fakat girmesi halinde uçak 3000 metredeyken telefon ile internet ve e-posta gibi erişimlere izin verilecek. Yükseklik biraz fazla olduğu için, uçaklara sinyal güçlendirici aletler takılacak. Geçmişte yasak olmasının sebebi ise, pilot telsizlerinin radyo frekanslarının olumsuz etkileneceğinin düşünülmesiydi. Ajans daha önce de buna benzer bir kural esnetmesi yapmıştı. Uçaklarda iniş ve kalkışta elektronik cihazların kapalı olması istenir. (Uçak modunda bile olsa.) Fakat son zamanlarda bunun önü açılmıştı. Bari uçakta kafamızı dinleyelim diyenler olacaktır mutlaka.

Haberle ilgili üzücü bir bilgi daha vermeliyim ki, Türkiye Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı‘na üye değildir. Yani biz hâla iniş ve kalkışlarda telefonlarımızı kapalı tutup, havadayken uçak modunda işlerimizi halletmek durumundayız.

Kaynak: Ulusal Kanal

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...