Ücretsiz İnternet Yakında Her Yerde ! – Outernet

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook2Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

outernet 1

Evet şaka gibi gelebilir ancak değil. İnternet dediysek kusurumuza bakmayın, onun adı Outernet. Peki nedir bu Outernet ? İlk bakışta pek çoğumuza hayal gibi geldiğini biliyorum fakat bu çalışma küresel bir çalışma ve hayalden de öte, yapımlarına başlandı. Hedef tüm dünyayı kapsayan bir internet ağı oluşturmak. Ancak öncelik Kuzey Amerika, Avrupa ve Ortadoğu‘nun.  Outernet‘in merkezi elbette ki Amerika. Alçak yörüngeye küçük uydular göndererek, bu uydularla tüm dünyaya interneti yayacak fakat, bu interneti almak için evlerdeki çanak uydular gibi uydular kullanmak gerekecek. Yıllar önce televizyon görüntüsünün uydu sayesinde gönderilebildiği halde, internetin neden çanaklarla gönderilemeyeceğini düşünmüştüm. Bu fikrimin bugün artık gerçek olacak olması beni gerçekten mutlu etti.

Outernet‘in bir güzelliğinden daha bahsetmek istiyorum. İnternet erişim kısıtlaması yok. Yani kesinlikle şu siteye girebilirsiniz bu siteye giremezsiniz diye bir olay yok. Bu nedenle, kısıtlamaların en çok yapıldığı orta doğu ülkelerinde (Çin, Kore, İran v.b.) kısıtlamalar aşılacak. Bunun yanısıra, pek çok operatör ve telekom hizmeti veren şirket batacağını idda ediyor. Altyapı çalışmalarının ve tüm uydu sistemlerinin boşa çıkacağından korkan bu şirketler, Outernet‘e karşı lobi oluşturmuş durumda.

İşin diğer bir tarafından bakacak olursak, Amerika dünyanın internetini elinde tutmuş olacak. Yani var olan gücünden çok daha büyük bir database gücüne doğru atılan bir adım demektir bu. Tüm veriler, bilgiler ve gizli protokoller Amerika’nın bilgi hazinesinde kayıtlı tutulacak, bu sayede geleceğin süper gücü olmak için internet ile yerini ayırtmış olacak. İşte bu nedenle bilişim uzmanlarının en çok korktuğu şeylerin başında gizlilik protokolleri geliyor.

Outernet projesinin Haziran 2015 tarihinde tamamlanacağı söyleniyor. Bu tarihte Türkiye dahil tüm ülkelere internet hizmeti sunulacakmış. Gerisi ise kullanıcıların düşüncelerine kalmış. Bir süper gücün elinden çorba içmek mi, yoksa ben kendi işimi kendim yaparım diyerek eski usul güvenli internetten devam etmek mi ? Karar sizin.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook2Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...