Windows 10’la Gelen 10 Yeni Özellik

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook8Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page

Windows 10’un çıkışı yaklaştıkça sorular ve tanıtımlar da arttı. Her yeni özelliğe yeni bir konu açmaktansa hepsin tek başlıkta toplayalım dedik. Windows 10 hakkındaki 10 başlıktan söz edeceğiz.

1. Windows 10 Kısmen Ücretsiz 

Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcıları güncelleştirme ile Windows 10‘a geçebilecekler. Windows 10‘a güncelleştirme ile geçen kişiler ilk 1 sene ücretsiz güncelleştirme alabilecekler. 1 seneden sonraki çıkacak güncelleştirmeleri alamasalar da yazılımları her zamanki gibi kullanmaya devam edebilecekler.

2. Windows Phone Kullanıcılarına Müjde

Windows Phone 8.1‘li telefonlar otomatik olarak Windows 10’a geçiş yapacaklar. Tabi ki bunun sonunda Windows Phone tarih olmuş olacak.

3. Xbox One ile Windows 10 Bir Arada

Bu haber oyuncularımıza gelsin. Xbox One’a sahip oyuncular, Xbox One’da aldıkları oyunları, Microsoft hesaplarıyla giriş yaptıkları Windows 10 bilgisayarlarda oynayabilecekler. Yani Xbox’ınızdaki oyunu bilgisayarınızda da oynayabileceksiniz.

4. Eski Windows Başlat Çubuğu Geri Döndü

Windows-10-Start-Menu

Evet Windows XP’den beri kullanıcıların çok ilgi duyduğu 2 sütunlu başlat çubuğu geri döndü. Metro Arayüz özelliğini kaybetmedi, sağ üst köşeden girilen menü hala duruyor.

5. Metro Yazılımlar Artık Tam Ekran Değil

Şu an Windows 8 veya 8.1 kullananlar bilir. Bir Metro yazılım açtığımızda uygulama tam ekran olmaktaydı. Artık yeni sisteme göre, pencereli bir şekilde normal uygulama gibi de görünebilecekler.

6. Farklı Masaüstü Farklı Zamanlar

Artık tek masaüstü yok. İstediğiniz zaman bir masaüstünden diğer masaüstüne geçebiliyorsunuz. Yani mesela ben oyun oynamak için ayrı, iş için ayrı, sosyal medya için ayrı masaüstü hazırlayabiliyorum. Eminim başlarda şunu nereye koymuştum karmaşasına sebep olacaktır. Ancak çok yerinde ve olması istenen bir yenilik.

7. Dört Program Tek Ekran

coklu-sayfa-windows-10

Ekran artık 2’ye değil, 4’e kadar bölünebiliyor. Yazılımlar arasında hızlı geçişler yapabilmek için çok iyi bir özellik.

8. Tüm Cihazların Bir Araya Geldiği Nokta

xbox-one-windows-10-microsoft-corp

Telefon, bilgisayar, tablet, Xbox ve hatta televizyonların bile bir araya geldiği tek nokta oldu. Tüm bu cihazlarda Windows 10 bulunacak ve aralarındaki dosya bağlantıları çok daha kaliteli olacak. Buna Windows 10 Ailesi diyorlar. Bu gelmiş geçmiş en kapsamlı işletim sistemi olacak.

9. Yeni Yazılımlar

Örneğin, KilitEkranım adında yeni bir yazılım var. Ortak fotoğraf paylaşım alanından söz ediliyor burada. Hesabınızı sadece dilediğiniz kişiler görüntüleyebiliyor. Bu ve benzeri pek çok uygulama mevcut.

10. Alt Tab Sayfa Geçişi

Windows10TaskSwitcher_7067EA4B

Alt+tab sayfa geçişleri daha şık bir hale gelmiş. Yazılımlar arası geçiş, Windows 7’deki Start+Tab tuşlarındaki geçişi hatırlattı bana. Daha hoş bir görünümü var.

Paylaşarak büyürüz...Share on Facebook8Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on Tumblr0Email this to someonePrint this page


Siteyi geliştirmek için çalışan gönüllülerden...